Romlanak a globális acélipari kilátások az alacsonyabb fogyasztás miatt
A Fitch Ratings London szerint 2023-ban a globális acélipar nem fog tudni teljesen talpra állni a kínálat és a kereslet világpiaci eltolódásából, amit a 2022-es fogyasztáscsökkenés okozott. Mi várható 2023-ban?>>>
Csökkenő árak az acéliparban
Az elemzés szerint az acélipar szereplőinek számolniuk kell azzal, hogy a világgazdaság lassulása hosszú időre véget vet a rendkívül magas árak időszakának, amelyet a világjárvány után megcsappant kereslet okozott.
Az acélpiacokon 2023-ban normalizálódás várható, és a kínai acélipart leszámítva a mennyiségek nagyjából a 2021-es szinthez közelítenek majd.
A várakozások szerint a 2022-es globális acélfelhasználás 60-65 millió tonnával csökkent, a kapacitáskihasználás pedig 80%-ról 77%-ra esett vissza.
Ebből 20-30 millió tonnát tesz ki Kína célzott acéltermelés-csökkentése, a többi hátterében azonban a Kínán kívüli keresletcsökkenés áll.
Mi várható 2023-ban?
A Fitch Ratings 2023-ban az acélfelhasználás fokozatos növekedésére számít Indiában, Délkelet-Ázsiában és az Egyesült Államokban, ami 20-35 millió tonnával haladja majd meg a kínai visszaesést.
Az acélipari vállalatok kilátásai azonban továbbra is borúsak, különösen Európában, a magas és ingadozó energiaköltségek, a fenyegető recesszió, a fogyasztói bizalom gyengülése, valamint az acélágazat és a végpiacok ellátási láncainak újratervezési igénye miatt.
Egyes piacokon azonban – köztük Észak-Amerikában, Indiában, Törökországban és Brazíliában –, a korábbi előrejelzésekkel ellentétben, a hangulat továbbra is pozitívabb, ami a protekcionista kereskedelmi intézkedéseknek, az infrastrukturális kiadásokhoz nyújtott kormányzati támogatásnak és az egyes piacokon meglévő költségelőnyöknek köszönhető.
Az acélpiaci keresletet és kínálatot rövid távon befolyásoló tényezők közé tartozik a kínai ingatlanpiac alakulása is, a központi kormányzat támogatási intézkedéseihez, valamint a lezárások enyhítésének időzítéséhez kapcsolódóan.
A geopolitikai történések hatással vannak az acélpiacokra is, beleértve az ukrajnai háborút, az Oroszország elleni szankciókat, a kereskedelemre nehezedő további nyomást, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokat, a Kína és Tajvan közötti feszültség esetleges eszkalációját, valamint a nagyobb gazdaságokban kialakuló protekcionista intézkedéseket is.
A Fitch Ratings teljes acélpiaci előrejelzése a Global Steel Outlook 2023 című kiadványban érhető el.