Csökkenőben az acél és más fémek ára a világpiacon, mégsem érezzük
Csökkenőben az acél és más fémek ára a világpiacon, mégsem érezzük
Mi áll a háttérben?
Az elmúlt hónapokban az alumínium ára 21%-kal csökkent a londoni fémbörzén, a réz ára 10%-kal, a cinké pedig 13%-kal, és az acél melegen hengerelt tekercsekért is 11%-kal kevesebbet kértek.
A nem nemesfémek világpiaci árának április óta tartó meredek csökkenése elviekben lehetővé teszi a felhasználó iparágak, különösen az autóipar és a háztartási cikkek gyártói számára, hogy csökkentsék a ráfordítási költségeket, és így az általuk gyártott termékek árát is. Mégsem ez a tendencia. Miért? Tudja meg itt.>>>
Egyre olcsóbb az acél Indiában
2020-ban a koronavírus-járvány hatására visszaeső fémipari termelés és a globális ellátási láncban történt fennakadások az acél és egyéb fém alapanyagok világpiaci árának kiugróan magas emelkedését hozták.
Napjainkban viszont nemcsak az alapanyagok ára esik, hanem a világ egyik legnagyobb ellátó országában, Indiában a vas- és színesfém-gyártó cégek részvényeinek értéke is. Utóbbiak akár 25%-ot is zuhanhattak az elmúlt egy hónapban az indiai értéktőzsdén.
A globális fémkitermelés mekkájában az esélye annak, hogy a közeljövőben ismét emelkedjenek a részvény- és alapanyagárak, nem túl reális, mivel a kínálat helyi szinten és globálisan is jelentősen meghaladja a keresletet.< /p>
Ebből azonban Európa csak keveset érzékel. Miért?
Egyrészt, mert az orosz–ukrán konfliktus következtében bizonyosan elesünk az EU-ban felhasznált 150 millió tonna acél közel 10%-ától, ami korábban érkezett ezekből az országokból. A háború árrobbanáshoz vezetett a piacon.
Másrészt pedig azért, mert az indiai változások ugyan hatással voltak az indiai cégek eredményére és a piaci hangulatra, a rúpia dollárral szembeni esése viszont jelentősen megnöveli az importköltségeket. A távol-keleti országokból történő szállítás magas költségei bizonyos mértékig fixálják az európai fémipari vállalatok, különösen az acélgyártók magas árait.
Pótolható a kieső mennyiség Ázsiából?
India acélexportjának harmada landolt eddig az öreg kontinensen. Egyes szakértők szerint India és Kína képes lesz pótolni az orosz–ukrán válság miatt kieső mennyiséget Európa számára.
Más szakértők viszont szkeptikusak, és azt mondják, hogy az egekben lévő szállítási költségek miatt nem fogja már megérni a piaci szereplőknek a távol-keleti import.
Ugyanakkor, a szakértők szerint, a mögöttes gazdaságok teljesítményével is összefügg a fémek iránti kereslet, és így a világpiaci ár is.
A növekvő infláció miatt a központi bankok világszerte emelik a kamatlábakat azzal a céllal, hogy lassítsák gazdasági növekedési ütemüket, ami viszont valószínűleg kedvezőtlenül befolyásolja a fémek iránti keresletet. Ez pedig a termelő országokban újabb áreséshez vezethet.
A fémkereslet jelenlegi zuhanórepüléséért a fémek legnagyobb fogyasztója és gyártója, Kína gazdaságának lassulása is felelős, a szigorú Covid-korlátozások miatt. A helyzet azonban változni fog, amint a korlátozásokat feloldják.
Az acél és más fém alapanyagok világpiaci árait a háború hossza és végkimenetele, a globális szinten elharapódzó infláció és a kínai események is jelentősen átalakíthatják majd.
A Plasmatech Kft.-nél minden van, amire a fémmegmunkáláshoz szükség lehet. Ön csak mondja el, hogy mit szeretne, és mi korrekt áron, rövid, 3-4 munkanapos határidővel legyártjuk.